2. Zrzavý - Rolnický dům a lázně

Co se nevešlo:

atelier v Paříži
atelier v Paříži
Přestože se Jan Zrzavý přátelil např. s Bohumilem Kubištou nebo Emilem Fillou, kteří oba vytvořili jeho slavné kubistické portréty, nebyl ani zdaleka kubismem ovlivněn. Naopak malířem, který jej ovlivnil zdaleka nejvíce byl Leonardo da Vinci. Ten je zároveň jedním z vrcholných zástupců italské renesance, která Zrzavého fascinovala a ze které zejména v kompozici, technice malby a barevnosti silně čerpal. Zároveň lze usuzovat, že da Vinci měl na Zrzavého vliv nejenom jako vrcholný renesanční mistr, ale také jej fascinoval svou zjevnou zálibou v androgynních typech mladých chlapců, které rád zobrazoval ve svých dílech jako světce. Dokonce i ženské postavy da Vinciho obrazů mají velmi mužské rysy. Pohlaví je tedy navzdory ikonografické zřejmosti do určité míry nejednoznačné. Stejně jako z těchto důvodů dnes existují domněnky o da Vinciho sexuální orientaci, tato záliba v androgynních postavách byla Janu Zrzavému blízká a da Vinci se tak stal jeho nejbližším malířským vzorem. V rané fázi své tvorby Zrzavý vytvořil věrnou kopii slavného da Vinciho obrazu sv. Šebestián, který je zobrazen s velmi ženskými rysy. Zrzavý tedy již od počátků tvořil androgynní postavy, což je charakteristický znak celé jeho tvorby.

Ačkoli se k tomu Jan Zrzavý nikdy veřejně nevyjádřil, dnes je všeobecně souzeno, že byl gay. Jeho sexuální orientace je patrná jak z výtvarného projevu, tak z jeho celoživotní lásky k dílu Julia Zeyera, který do své poezie skrýval homosexuálně erotický kontext. Zrzavý, ač Zeyera sám nikdy nepotkal (Zeyer zemřel, když bylo Zrzavému 11 let) jej podle svých slov platonicky miloval a v průběhu života ilustroval několik jeho básnických sbírek. Podle Lenky Bydžovské, autorky poslední malířovy monografie, která vyšla u příležitosti jeho výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě, Zrzavý rád v Praze navštěvoval mužské lázně. Nikdy se také neoženil a neměl děti, o žádném jeho milostném vztahu s mužem však dnes nejsou dohledatelné zmínky.

 zdroj:https://blog.artbanana.cz, jan-zrzavy-v-zajeti-muzske-pritazlivostiRecept Jana Zrzavého z Francie ze vzpomínek Jaroslava Seiferta

"Při jedné z návštěv (v bytě na Nových schodech zámeckých ) zavanula na mě silná a příjemná vůně z kuchyně. Neznámá vůně neznámého jídla," píše Seifert a dostalo se mu odpovědi: "Dělal jsem si rajská jablíčka, jak je připavují v Provenci. Jsou moc dobrá. Dám vám recept... Ne, psát si nic nemusíte, je to jednoduché. Na dno většího kastrolu naskládáte rajčata a bohatě zalijete olejem. Pak nakrájíte na drobné plátky stroužky ze dvou větších palic česneku, naházíte je na jablíčka a dusíte, až jsou jablíčka úplně měkká."

Lekl jsem se té spousty česneku, říká Seifert. "Ne, to není moc! Ten česnek se promění v tu příjemnou vůni, která vás tak překvapila," odpověděl Zrzavý.


Zdroj: https://www.denik.cz/ostatni_kultura/zrzavy-ucil-seiferta-dusit-rajcata-s-cesnekem-20120331-h1ys.html